מה הסתתר מאחורי הסבא הטוב מחוות השיקמים?

מאחורי החזות של הסבא הטוב שדואג לבעלי החיים בחוות השיקמים הסתתר לו פוליטיקאי ואיש עסקים ממולח שאת תוצאות עבודתו ועבודת משפחתו רואים עד היום במונופול של משפחת דבאח על תעשיית הבשר והמשלוחים החיים השולטים ביחד עם אדום אדום של תנובה בכמעט כל תעשיית בשר הכבשים והעגלים הקיימים בארץ. 
אנו מביאים לכם כאן ציטוטים מתוך כתבת דה מרקר מתחילת שנת 2014 הסוקרת בין היתר את הקשרים בין משפח שרון 
למשפחת דבאח, למשלוחים החיים ולטבח מזעזע בבעלי חיים. 
נכון להיום מאי 2015, מנכ'ל ארגון מגדלי הבקר בישראל הוא בנו של אריאל שרון עמרי. 
 
עמרי שרון
 
 
כיום משמש כמנכל ארגון מגדלי הבקר ישב בעבר בכלא מספר חודשים בעקבות עבירות על חוק מימון מפלגות ובשבועת שקר.
 
ציטוטים מן הכתבה: 
"חברת סלאח דבאח ובניו, השייכת למשפחת דבאח המוסלמית, אחת משתי משווקות הבשר הגדולות בישראל - לצד תנובה, המחזיקה בחברה הבת אדום אדום. שתי החברות, דבאח ותנובה, רוכשות את מרבית הבשר המיובא לישראל וחולשות על שרשרת הבשר הישראלית - החל ברגע שבו העגל מניח את כף רגלו על האנייה בדרך לכאן ועד לרגע שבו מגיע בשרו למדף. אך בעוד תנובה נמצאת באור הזרקורים, משפחת דבאח מוכרת הרבה פחות, אף שהיא גורם עסקי חזק לא פחות בענף הבשר הטרי. 
על פי ההערכות, תנובה ודבאח מחזיקות יחדיו ב–60%–80% מהבשר המשווק בישראל. בדו"ח הוועדה של משרד החקלאות נכתב כך: "בשוק הבשר בישראל קיימים כיום שני כוחות עיקריים: סאלח דבאח ובניו מדיר אל אסד (ששולט ביותר מ–60% משוק הבשר) ותנובה (כ–30%). מצב זה של היעדר תחרות טומן סכנה של 'כפיית' כללי שוק על ידי הכוח המוביל. יש חשש להתרחשות מצב כזה כבר כיום". 
העסק המשפחתי, שיוסד על ידי סאלח דבאח לפני כ–50 שנה, מנוהל כיום על ידי בני הדור השני במשפחה. דבאח האב התפרסם בין היתר בקשריו החמים עם אריאל שרון, ואחד הבנים, מחמוד, הקים לפי 15 שנה חברה משותפת עם גלעד ועמרי שרון. לבד מעסקי הפיטום, השחיטה והשיווק, עסקה המשפחה גם ביבוא כבשים, ובנוסף היא מחזיקה ברשת שיווק, בקניון ובמסעדות. משפחת דבאח היתה מעורבת גם בפוליטיקה: אחד האחים, אחמד דבאח, היה קבלן קולות, שהיתה לו השפעה רבה בקביעת זהות הפוליטיקאים שעמדו בראש המפלגה שבה היה חבר. הוא החל את הקריירה הפוליטית שלו כחבר מרכז הליכוד, אך כששרון פרש והקים את קדימה הוא פרש אתו. דבאח אף כיהן תקופה קצרה כח"כ מטעם קדימה (לאחר פרישתו של אבי דיכטר מהכנסת לפני הבחירות האחרונות). דבאח תמך בציפי לבני בבחירות 2008, אך העביר את תמיכתו לשאול מופז בבחירות המקדימות בקדימה ב–2012. 
 
ריכוזיות מהאנייה עד הצלחת: 
אם כך, גילינו מי שולט בשוק הבשר הישראלי. תנובה ודבאח הן אלה שרוכשות את העגלים מהאוניות, מפטמות אותם ברפתות "פנסיון" ברחבי הארץ, שוחטות אותם ומשווקות אותם לרשתות המזון. מי שמוכר להן את העגלים הן החברות הזרות שמספקות לישראל בשר שגודל בחו"ל. הספקית הגדולה לשוק הישראלי היא חברה אוסטרלית בשם LLC, הנשלטת על ידי תאגיד חיג'אזי־גושה (Hijazi & Ghosheh), שבראשו עומד איש הספנות אחמד גושה, איש עסקים ירדני לשעבר המתגורר באוסטרליה. החברה היא ענקית בינלאומית, שמחזיקה אוניות המובילות עד 20 אלף ראשי בקר בכל מסע שלהן. 
בשנים האחרונות נקלעו מגדלי הבקר באוסטרליה למצוקה בעקבות תחקירים טלוויזיוניים שיזמו עמותות לרווחת בעלי החיים, שחשפו כי העגלים האוסטרליים הם קורבן להתעללות במדינות שאליהן הם מגיעים. ההתעללות נחשפה בעיקר במצרים ובאינדונזיה, שייבאה אליה 60% מהבקר האוסטרלי בשנים האחרונות. בעקבות כך החליטה הממשלה האוסטרלית להקפיא את יצוא העגלים למדינות האלה למשך חודשים ארוכים. מי שהרוויח הם שווקים אחרים - ובהם השוק הישראלי - שזכו להיצע גדול יותר של עגלים. 
זאת על אף שגם השוק הישראלי אינו מופת להתנהגות נאותה כלפי העגלים. העלייה בהיקף היבוא בתקופה האחרונה מביאה לכך שתחנות ההסגר - שאמורות להיות תחנות מעבר זמניות לפני שהעגלים יועברו לרפתות - נהפכות לביתם של העגלים לתקופות ארוכות, בתנאים לא מיטביים. תחקיר "כלבוטק" בסוף 2012, שחשף את התעללות העובדים בעגלים במשחטת אדום אדום של תנובה, זכה גם הוא לחקירה של משרד החקלאות האוסטרלי, שלא הסתיימה בסנקציות. 
 
 
עגל שזרקו אותו מהסיפון ככל הנראה בגלל מחלה או פציעה נפלט לחופי תל אביב לפני כשבועיים. -
 
עגל שזרקו אותו מהסיפון
 
 
הריכוזיות בענף הבקר מתחילה כבר בשלב שבו האוניות נמצאות בים. נוהלי השירותים הווטרינריים בישראל קובעים כי לכל עגל המועלה על אונייה באוסטרליה צריכה להיות כתובת יעד בישראל. בפועל מדובר בהליך פורמלי בלבד, משום שהכתובת של כל העגלים היא תחנת ההסגר בקיבוץ אילות. מבדיקה שערכנו עלה כי חברת רפת בערבה, המנהלת את תחנת ההסגר באילות (הקרויה בענף "קרנטינה"), נמצאת בבעלות גושה."
 
 
"איש עסקים ירדני לשעבר המתגורר באוסטרליה. החברה היא ענקית בינלאומית, שמחזיקה אוניות המובילות עד 20 אלף ראשי בקר בכל מסע שלהן." - איש הספנות אחמד גושה (משמאל בתמונה)
 
איש הספנות אחמד גושה
 
 
נתוני יצוא שנתי של עגלים מאוסטרליה למדינות העולם -
 
נתוני יצוא של עגלים
 
 
 
מסע של חודש מאוסטרליה בלב ים - המסע של העגלים למדינת ישראל רווי התעללות ומחייה בתנאי קשים עד מוות.
 
חודש בלב ים
 
 
 
לחצו כאן לצפיה ב>>>
 
 
 
יאיר לפיד בשרות תעשיית הבשר -
 
יאיר לפיד
 
 
בקדנציה כשר אוצר העביר מאות מיליוני שקלים מכספי הציבור לדבאח ותנובה הכסף שימש בין היתר לפרסום מסיבי לקידום צריכת בשר וכל זאת בזמן ששורפים שדות שלמים של מזון מן הצומח בכדי לשמור על פערי התיווך הגבוהים בסופרים.
 
תיעוד נדיר מתוך בית המטבחיים של דבאח - מתוך הסרט החיים על פי אוהד:

 
 
 
"את כל ההרס הזה אנו מממנים מכיסינו, התעללות קשה בבעלי חיים כולל עינוי מחריד כמו המשלוחים החיים, תמיכה בקשרי הון שלטון, נזקים אקולוגיים קשים עם התעשייה
 
המזהמת מספר 1 בעולם, ועוד אינספור סיבות מדוע לא לקחת חלק בדבר הלא הכרחי הזה.
 
הגיע הזמן לבחור בטוב, לא צורכים בעלי חיים כמוצר בשום צורה.

 

Please Wait... 125 123